DMA10P1600HR
DigiKey Part Number
238-DMA10P1600HR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMA10P1600HR
Description
DIODE STANDARD 1600V 10A ISO247
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1600 V 10A Through Hole ISO247
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1600 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
4pF @ 400V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1600 V
Supplier Device Package
ISO247
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.23 V @ 10 A