DHG50X1200NA
DigiKey Part Number
DHG50X1200NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHG50X1200NA
Description
DIODE MOD GP 1200V 25A SOT227B
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 1200 V 25A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
IXYS
Reverse Recovery Time (trr)
75 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
25A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.12 V @ 25 A