DCG130X1200NA
DigiKey Part Number
DCG130X1200NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCG130X1200NA
Description
DIODE MOD SIC 1200V 64A SOT227B
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 1200 V 64A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
Category
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Manufacturer
IXYS
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 1200 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
64A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 60 A