CLA20EF1200PZ-TRL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IXYS
In Stock: 50
Datasheet
SCR 1.2 kV 35 A Standard Recovery Surface Mount TO-263HV
CLA20EF1200PZ-TRL
DigiKey Part Number
238-CLA20EF1200PZ-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLA20EF1200PZ-TRL
Description
SCR 1.2KV 35A TO-263HV
Manufacturer Standard Lead Time
67 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
35 A
Manufacturer
IXYS
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Series
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 130A
Packaging
Tape & Reel (TR)
SCR Type
Standard Recovery
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Off State
1.2 kV
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
20 mA
Supplier Device Package
TO-263HV
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.4 V
Base Product Number
Current - On State (It (AV)) (Max)
20 A