CLA100E1200TZ-TUB
DigiKey Part Number
238-CLA100E1200TZ-TUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLA100E1200TZ-TUB
Description
SCR 1.2KV 160A TO-268AA
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 160 A Standard Recovery Surface Mount TO-268AA (D3Pak-HV)
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
160 A
Manufacturer
IXYS
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Packaging
Tube
SCR Type
Standard Recovery
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
1.2 kV
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Package / Case
TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
40 mA
Supplier Device Package
TO-268AA (D3Pak-HV)
Current - On State (It (AV)) (Max)
100 A