Image for TPV7C12B10TPN is not available
TPV7C12B10TPN
DigiKey Part Number
TPV7C12B10TPN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPV7C12B10TPN
Description
FILTERS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
120VAC, 200VDC