Image for TPV0C14B19TPN is not available
TPV0C14B19TPN
DigiKey Part Number
TPV0C14B19TPN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPV0C14B19TPN
Description
FILTERS
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Shielding
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-19
Voltage Rating
120VAC, 200VDC