PLC1G422A14
DigiKey Part Number
PLC1G422A14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLC1G422A14
Description
CIRCULAR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Color
Gray, Yellow
Mfr
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
14
Cable Opening
0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C