MS3122E20-41P
DigiKey Part Number
IMS3122E20-41P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3122E20-41P
Description
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Orientation
N (Normal)
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material
Aluminum Alloy
Packaging
Bulk
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Color
Olive Drab
Number of Positions
41
Ingress Protection
Environment Resistant
Shell Size - Insert
20-41
Current Rating (Amps)
7.5A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C