MS3116F14-12P
DigiKey Part Number
IMS3116F14-12P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS3116F14-12P
Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
12
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
14-12
Current Rating (Amps)
7.5A, 13A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
600VAC, 850VDC
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C