Image for MJSB-26PL98 is not available
MJSB-26PL98
DigiKey Part Number
MJSB-26PL98-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJSB-26PL98
Description
CONN HEADER VERT 26POS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Threaded
Series
Insulation Height
0.170" (4.32mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
50.0µin (1.27µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Diallyl Phthalate (DAP)
Number of Rows
3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Green
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
400V