Image for MEB1-128SL96 is not available
MEB1-128SL96
DigiKey Part Number
MEB1-128SL96-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEB1-128SL96
Description
CONN EDGE DUAL FML 128POS 0.020
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
128 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.020" (0.50mm)
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Read Out
Dual
Packaging
Bulk
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Gender
Female
Material - Insulation
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions
128
Base Product Number
Card Thickness
0.093" (2.36mm)