Image for MDV1-15SL61 is not available
MDV1-15SL61
DigiKey Part Number
MDV1-15SL61-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDV1-15SL61
Description
CONN MICRO-D RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Mfr
Contact Type
Signal
Series
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Packaging
Bulk
Termination
Wire Leads
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Thermoplastic
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C