MDM-69SSM2
DigiKey Part Number
1003-MDM-69SSM2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-69SSM2
Description
CONN MICRO-D RCPT 69POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
69 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Series
Termination
Solder Cup
Packaging
Bag
Primary Material
Metal
Current Rating (Amps)
3A
Number of Rows
3
Wire Gauge
26 AWG
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C