MDM-37SCBR
MDM-37SCBR
MDM-37SCBR
DigiKey Part Number
1003-1138-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-37SCBR
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Shielded
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
4
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C