Image for MDB1-37SSL is not available
MDB1-37SSL
DigiKey Part Number
MDB1-37SSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDB1-37SSL
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Mfr
Contact Type
Signal
Series
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (2-56)
Packaging
Bulk
Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C