Image for MDB1-25PCBRM7 is not available
MDB1-25PCBRM7
DigiKey Part Number
MDB1-25PCBRM7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDB1-25PCBRM7
Description
CONN MICRO-D PLUG 25POS R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Size, Connector Layout
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Mfr
Contact Type
Signal
Series
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Plug, Male Pins
Dielectric Material
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C