DFMM104PZA101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Image for DFMM104PZA101 is not available
DFMM104PZA101
DigiKey Part Number
1003-DFMM104PZA101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFMM104PZA101
Description
COMBINATION OF D + H + I + J + L
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
104 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated Cadmium
Packaging
Bag
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
1700V
Number of Rows
5
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Size, Connector Layout
6
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C