Image for DAMM26SQF225 is not available
DAMM26SQF225
DigiKey Part Number
1003-DAMM26SQF225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAMM26SQF225
Description
COMBINATION OF D + H + I + J + L
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Packaging
Bag
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
1700V
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C