Image for CIR06LCF-24-28PZ is not available
CIR06LCF-24-28PZ
DigiKey Part Number
CIR06LCF-24-28PZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIR06LCF-24-28PZ
Description
CONN PLUG MALE 24P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Proof
Connector Type
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Number of Positions
24
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
24-28
Voltage Rating
200VAC, 250VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C