Image for CIR06-24-28SW is not available
CIR06-24-28SW
DigiKey Part Number
1003-CIR06-24-28SW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIR06-24-28SW
Description
CIR06-24-28SW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Shielding
Number of Positions
24
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
24-28
Voltage Rating
200VAC, 250VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C