CIR03R-40-B19SW-F80 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Image for CIR03R-40-B19SW-F80 is not available
CIR03R-40-B19SW-F80
DigiKey Part Number
CIR03R-40-B19SW-F80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIR03R-40-B19SW-F80
Description
CONN RCPT FMALE 19P SILVER CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Contact Finish - Mating
Silver
Number of Positions
19
Current Rating (Amps)
46A
Shell Size - Insert
40-B19
Voltage Rating
500VAC, 700VDC
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
2.323" (59.00mm)
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C