Image for CIR01F-32-A48S is not available
CIR01F-32-A48S
DigiKey Part Number
CIR01F-32-A48S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIR01F-32-A48S
Description
CONN RCPT FMALE 48P SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Proof
Connector Type
Features
Backshell, Cable Clamp
Number of Positions
48
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
32-A48
Voltage Rating
200VAC, 250VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C