Image for CIR00F-36-9P-F80 is not available
CIR00F-36-9P-F80
DigiKey Part Number
CIR00F-36-9P-F80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIR00F-36-9P-F80
Description
CONN RCPT MALE 31P SILVER CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum Alloy
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Silver
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Proof
Connector Type
Features
Backshell, Cable Clamp
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
13A, 23A, 46A, 80A
Shell Size - Insert
36-9
Voltage Rating
500VAC, 700VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C