Image for BFR2011S1 is not available
BFR2011S1
DigiKey Part Number
1003-BFR2011S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFR2011S1
Description
BFR2011S1
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Resistant
Number of Positions
13
Shielding
Shell Size - Insert
20-11
Current Rating (Amps)
13A
Mounting Type
Panel Mount
Voltage Rating
200VAC, 250VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C