SM2518-1R0MHF
DigiKey Part Number
3013-SM2518-1R0MHFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM2518-1R0MHF
Description
FIXED IND 1UH 13A 6.5 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 13 A 6.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
17A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
6.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)