SLM534214A-1R0MHF-CT
DigiKey Part Number
3013-SLM534214A-1R0MHF-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLM534214A-1R0MHF-CT
Description
FIXED IND 1UH 44A 0.42 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Molded Inductor 44 A 0.42mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.42mOhm
Packaging
Strip
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.571" L x 0.531" W (14.50mm x 13.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.421" (10.70mm)