RL111008A-370J
DigiKey Part Number
3013-RL111008A-370J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL111008A-370J
Description
RESONANT INDUCTOR 37UH 18.5AMP
Customer Reference
Detailed Description
37 µH Inductor 1 A 19mOhm Max Radial, Vertical, 4 Leads
Category
Current - Saturation (Isat)
18.5A
Mfr
DC Resistance (DCR)
19mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
200 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical, 4 Leads
Inductance
Supplier Device Package
Radial
Tolerance
±5%
Size / Dimension
1.083" L x 0.827" W (27.50mm x 21.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)