PFC212138A-351K
DigiKey Part Number
3013-PFC212138A-351K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFC212138A-351K
Description
DIP PFC CHOKE 350UH 40.0M 30.5A
Customer Reference
Detailed Description
For SMPS Transformer Isolation Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Size / Dimension
2.106" L x 2.106" W (53.50mm x 53.50mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Part Status
Active
Style
Toroidal
Inductance @ Frequency
350µH @ 10kHz