L301308-821K
DigiKey Part Number
3013-L301308-821K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L301308-821K
Description
FIXED IND 820UH 9.5A 81 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
820 µH Unshielded Toroidal Inductor 9.5 A 81mOhm Horizontal, 4 PC Pin
Category
Current - Saturation (Isat)
8.9A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
81mOhm
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Horizontal, 4 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
SMD
Tolerance
±10%
Size / Dimension
2.106" L x 2.106" W (53.50mm x 53.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)