F2771Y030T-001
DigiKey Part Number
3013-F2771Y030T-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F2771Y030T-001
Description
LINE FILTER 120V/277VAC 30A CHAS
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 30 A 120V, 277V 50/60Hz Single Stage Wire Leads
Category
Current
30 A
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Box
Approval Agency
cUL, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated AC
120V, 277V