DCM121107A-880Y
DigiKey Part Number
3013-DCM121107A-880Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCM121107A-880Y
Description
CMC DIP 88.0uH 1.6mOhm 30A Max
Customer Reference
Detailed Description
88 µH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 30A DCR 1.6mOhm
Category
Current Rating (Max)
30A
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
1.6mOhm
Series
Voltage Rating - AC
250V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
1.161" L x 0.709" W (29.50mm x 18.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
1.083" (27.50mm)
Inductance @ Frequency
88 µH @ 10 kHz