C201540A-103NHF
DigiKey Part Number
3013-C201540A-103NHF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C201540A-103NHF
Description
CMC 10.0MH 30% 125.0M 2.0A MAX.
Customer Reference
Detailed Description
10 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2A DCR 125mOhm
Category
Current Rating (Max)
2A
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
125mOhm
Series
Voltage Rating - AC
250V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.906" L x 0.543" W (23.00mm x 13.80mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
1.004" (25.50mm)
Inductance @ Frequency
10 mH @ 10 kHz