C201371A-502U
DigiKey Part Number
3013-C201371A-502U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C201371A-502U
Description
CMC 5MH 1.3A 2LN TH
Customer Reference
Detailed Description
5 mH @ 10 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.3A DCR 180mOhm
Category
Current Rating (Max)
1.3A
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
DC Resistance (DCR) (Max)
180mOhm
Series
Voltage Rating - AC
250V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
0.551" L x 0.295" W (14.00mm x 7.50mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.630" (16.00mm)
Inductance @ Frequency
5 mH @ 10 kHz