PBV-R068-F1-0.5
DigiKey Part Number
4423-PBV-R068-F1-0.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBV-R068-F1-0.5
Description
RESISTOR - ISA-PLAN THROUGH-HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 mOhms ±0.5% 10W Through Hole Resistor 4-SIP Pulse Withstanding
Category
Features
Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
4-SIP
Resistance
Size / Dimension
0.886" L x 0.175" W (22.50mm x 4.45mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.815" (20.70mm)