PBH-R500-F1-0.5
DigiKey Part Number
4423-PBH-R500-F1-0.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBH-R500-F1-0.5
Description
RESISTOR - ISA-PLAN THROUGH-HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mOhms ±0.5% 10W Through Hole Resistor TO-247-2 Moisture Resistant
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-247
Resistance
Size / Dimension
0.610" L x 0.175" W (15.50mm x 4.45mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
1.012" (25.70mm)