Image for IMSA-9616S-14Y800 is not available
IMSA-9616S-14Y800
DigiKey Part Number
6079-IMSA-9616S-14Y800TR-ND - Tape & Reel (TR)
6079-IMSA-9616S-14Y800CT-ND - Cut Tape (CT)
6079-IMSA-9616S-14Y800DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-9616S-14Y800
Description
CONN FFC BOTTOM 14POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Pitch
0.039" (1.00mm)
Manufacturer
IRISO USA Inc.
Locking Feature
Slide Lock
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
125V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C