Image for DTL1553-45 is not available
DTL1553-45
DigiKey Part Number
DTL1553-45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTL1553-45
Description
TRANSFORMER MIL PBC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Interface, MIL-STD-1553 Pulse Transformer 1CT:2.5CT, 1CT:1.79CT Through Hole
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1CT:2.5CT, 1CT:1.79CT
Manufacturer
iNRCORE, LLC
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Size / Dimension
0.930" L x 0.630" W (23.62mm x 16.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.155" (3.94mm)