WIP252012S-1R0MLDG
DigiKey Part Number
3526-WIP252012S-1R0MLDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
3526-WIP252012S-1R0MLDGCT-ND - Cut Tape (CT)
3526-WIP252012S-1R0MLDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WIP252012S-1R0MLDG
Description
FIXED IND 1UH 3.3A 44 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 3.3 A 44mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
44mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
70MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
4.3A