WCI1005CP2N2CDG
DigiKey Part Number
3526-WCI1005CP2N2CDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
3526-WCI1005CP2N2CDGCT-ND - Cut Tape (CT)
3526-WCI1005CP2N2CDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCI1005CP2N2CDG
Description
FIXED IND 2.2NH 960MA 70 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 nH Unshielded Wirewound Inductor 960 mA 70mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
55 @ 900MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10.8GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±0.2nH
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)