ADP-240EB DFBA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Innergie
In Stock: 9
Datasheet
19.5V 240 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Delta Electronics Innergie Consumer Power Adapter Solutions PIO | DigiKey
ADP-240EB DFBA
DigiKey Part Number
5790-ADP-240EBDFBA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP-240EB DFBA
Description
INNERGIE T24 (BK)
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output
19.5V
Manufacturer
Innergie
Current - Output (Max)
14.36A
Series
Power (Watts)
240 W
Packaging
Box
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
93%
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug Kit, 1.3mm ~ 2.5mm I.D.
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.50" L x 2.99" W x 1.00" H (165.0mm x 76.0mm x 25.4mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC