TLS850C2TEV33ATMA1
DigiKey Part Number
448-TLS850C2TEV33ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TLS850C2TEV33ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TLS850C2TEV33ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLS850C2TEV33ATMA1
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA PG-TO252-5
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA PG-TO252-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLS850C2TEV33ATMA1 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
42 µA
Series
PSRR
63dB (100Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Reset
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 250mA