SKW15N120FKSA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 2.600
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 225
IGBT NPT 1200 V 30 A 198 W Through Hole PG-TO247-3-1
SKW15N120FKSA1
DigiKey Part Number
SKW15N120FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKW15N120FKSA1
Description
IGBT NPT 1200V 30A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge
130 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
18ns/580ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
800V, 15A, 33Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Reverse Recovery Time (trr)
65 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
30 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
52 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.6V @ 15V, 15A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Power - Max
198 W