SAF-XE162HM-48F80L AA
DigiKey Part Number
SAF-XE162HM-48F80LAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SAF-XE162HM-48F80L AA
Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 64LQFP
Customer Reference
Detailed Description
C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 384KB (384K x 8) FLASH PG-LQFP-64-13
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
34K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 9x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
C166SV2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz