S6E2C29H0AGV2000A
DigiKey Part Number
448-S6E2C29H0AGV2000A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S6E2C29H0AGV2000A
Description
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M4F FM4 S6E2C2 Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 144-LQFP (20x20)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
192K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 24x12b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M4F
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
200MHz