Image for ND104N18KHPSA1 is not available
ND104N18KHPSA1
DigiKey Part Number
448-ND104N18KHPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ND104N18KHPSA1
Description
DIODE STD 1800V 104A BGPB201
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1800 V 104A Chassis Mount BG-PB20-1
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 mA @ 1800 V
Packaging
Tray
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
BG-PB20-1
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1800 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 135°C
Current - Average Rectified (Io)
104A