IRFR18N15DTRR
DigiKey Part Number
IRFR18N15DTRR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFR18N15DTRR
Description
MOSFET N-CH 150V 18A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 18A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount TO-252AA (DPAK)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 11A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
900 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252AA (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V