IR2010SPBF
DigiKey Part Number
IR2010SPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IR2010SPBF
Description
IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 16-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IR2010SPBF Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
6V, 9.5V
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Peak Output (Source, Sink)
3A, 3A
Packaging
Tube
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Active
High Side Voltage - Max (Bootstrap)
200 V
DigiKey Programmable
Not Verified
Rise / Fall Time (Typ)
10ns, 15ns
Driven Configuration
Half-Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Channel Type
Independent
Mounting Type
Surface Mount
Number of Drivers
2
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Gate Type
IGBT, MOSFET (N-Channel)
Supplier Device Package
16-SOIC
Voltage - Supply
10V ~ 20V