IQE030N06NM5CGSCATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IQE030N06NM5CGSCATMA1 |
Description | OPTIMOS LOWVOLTAGE POWER MOSFET |
Manufacturer Standard Lead Time | 61 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 21A (Ta), 132A (Tc) 2.5W (Ta), 100W (Tc) Surface Mount PG-WHTFN-9-1 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IQE030N06NM5CGSCATMA1 Models |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 3mOhm @ 20A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 50µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 49 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3800 pF @ 30 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 100W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PG-WHTFN-9-1 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Package / Case |