IPS60R1K5CEAKMA1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 50
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 831
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
N-Channel 600 V 5A (Tc) 49W (Tc) Through Hole PG-TO251-3
IPS60R1K5CEAKMA1
DigiKey Part Number
448-IPS60R1K5CEAKMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPS60R1K5CEAKMA1
Description
CONSUMER
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPS60R1K5CEAKMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.4 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
200 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
49W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO251-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5Ohm @ 1.1A, 10V